Podziękowanie

Komendantka Hufca w Jarosławiu składa serdeczne podziękowania wszystkim drużynom za liczny udział w uroczystościach obchodów 100-lecia powstania harcerstwa w a Jarosławiu.
Dzięki Waszemu zapałowi i zaangażowaniu mogliśmy udowodnić, że harcerstwo nie jest zakurzoną organizacją, ale pełną życia i radości grupą ludzi,którzy nie tylko chcą, ale też potrafią dać coś z siebie.
Mam nadzieję, że ta sobotnia, październikowa uroczystość pozwoliła nam wszystkim-  jeszcze bardziej  się zintegrować.
Zaczynamy następne 100 lat istnienia harcerstwa w naszym mieście. Jakie będzie to nowe stulecie zależy tylko od nas.

Wspomnienia

Zwracamy się z gorącą prośbą do wszystkich obecnych i byłych instruktorów ,

harcerzy i zuchów Hufca Jarosław o spisanie swoich wspomnień związanych z działalnością Hufca.

Najbardziej zależy nam na wspomnieniach dotyczących

instruktorów i drużynowych Hufca,

może któryś zachował się w Waszej pamięci szczególnie..

Na razie wspomnienia będziemy publikować na stronie internetowej Hufca,

ale celem będzie wydanie broszury, w której opublikujemy Wasze wspomnienia.

Powinniśmy zacząć zapisywać nową kartę w historii harcerstwa na ziemi jarosławskiej,

aby pamięć o tych ludziach nie zaginęła.

Wspomnienia prosimy wysyłać na adres hufca : jaroslaw@zhp.pl

Harcerskim prawom w życia dniach
                                    wiernymi zawsze być

W 1911 roku przy I gimnazjum w Jarosławiu została założona pierwsza drużyna harcerska.
Od tego czasu minął wiek ,a harcerze na stałe wrośli już w krajobraz miasta. Byli obecni podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, dawali przykłady heroicznej walki oraz bohaterskiej odwagi. To właśnie z jarosławskiej szkoły pojechał pierwszy transport do obozu oświęcimskiego, w którym byli także harcerze. Inni pozostając na wolności włączyli się do konspiracyjnej walki o wolność Ojczyzny. Jedni walczyli tutaj na swojej ziemi , inni poszli dalej – tam, gdzie skierował ich rozkaz oraz potrzeba chwili. Wielu z nich zginęło, ale wielu powróciło, by tu w rodzinnym mieście kontynuować swoją harcerską służbę. Do dziś są wśród nas , patrząc na rosnące nowe pokolenia harcerskiej braci, która przejęła od nich wartości oraz metody pracy.

My harcerze z jarosławskiego hufca mamy wobec nich dług wdzięczności za przykłady poświęcenia  i pracy dla innych. Nie możemy zapomnieć o ich życiu, walce oraz służbie. Kontynuujemy ich dzieło włączając się w życie miasta , ucząc młodych ludzi pracy na rzecz lokalnej społeczności.

Komenda Hufca w Jarosławiu chcąc uczcić i przywołać do zbiorowej pamięci mieszkańców Jarosławia pamięć o ludziach w szarych mundurach postanowiła zorganizować Obchody 100- lecia powstania harcerstwa na ziemi jarosławskiej. Mamy nadzieję, że uroczystości te, będą nie tylko lekcją historii i nauką dla młodego pokolenia jarosławian, ale staną się nitką łączącą przeszłość z przyszłością.

Komenda Hufca Jarosław