39 Drużyna Harcerska "Komandosi" im. Bohaterów Września

Mołodycz w dniu Wszytkich Świętych.

Jak co roku 39 DH organizuje wartę przy grobie nieznanego żołnierza.

A oto kilka zdjęć:

lightbox     lightbox     lightbox     lightbox

Chętnych, którzy chcieli by zobaczyć harcerzy podczas warty, zapraszamy 1 listopada w dniu wszystkich świętych na cmentarz w Mołodyczu od godziny 10:00 do 14:00.

Biwakowo, szkoleniowo, ogniskowo, wesoło w Radawie. Czerwiec 2012

Dwa dni i noce spędziliśmy w okolicach Radawy, głownie na terenie Ośrodka Wypoczynkowego.Doskonaliliśmy techniki harcerskie - głownie samarytankę

lightbox     lightbox     lightbox     lightbox                                lightbox     lightbox

Wcale nie jest takie proste ani łatwe gdy człowiek znajdzie się nagle w pobliżu poszkodowanego.

Poterzebna jest konkretna wiedza i zgranie w patrolu i oczywiście zimna krew, w przeciwnym razie może to przynieść więcej zła jak pożytku

15 września 1985 roku na bazie drużyny „Mrówki  w Mundurkach”  zorganizowana została nowa
drużyna pod nazwą „Komandosi” i zarejestrowana  pod numerem 39  w Hufcu im. Czesławy "Baśki" Puzon w Jarosławiu.
    Drużyna istnieje po dziś dzień. Od pierwszego dnia prowadzona jest harcerska kronika, w tej chwili to już cztery opasłe tomy opisujące dzieje  mołodyckich harcerzy.
Z niektórymi zapisami kroniki można zapoznać się na  stronach internetowych wsi Mołodycz.
            Harcerze w Mołodyczu to pojawiali  się to znikali, ale częściej byli obecni, mieli swoje sukcesy
i porażki we współtworzeniu życia szkolnego. Kolejni opiekunowie harcerzy w Mołodyczu  to: Maria Ciurko, Stefania Tereszko, Helena Klimczak, Janina Petynia, Beata Mikołowicz, Jan Kuca.
W czasie swojej działalności drużyna gościła harcerzy z różnych miejscowości. Ważnym wydarzeniem była pomoc w organizacji Jubileuszowego Złazu Kręgu Seniorów ZHP z Jarosławia, Przemyśla,  Przeworska, Radymna, Lubaczowa, i Rzeszowa w dniu 2 czerwca 2001 roku. W złazie uczestniczyło ok. 150 osób. W ubiegłym roku drużyna świętowała 25 lecie, z tej okazji w Mołodyczu  odbył się trzydniowy biwak, którego byliśmy gospodarzami.
Mieliśmy okazje  gościc harcerzy z Jarosławia, Makowiska czy Pełkiń.

Nasza Drużyna 39 DH .

Drużynowy : Jan Kuca

Przyboczny : Adrian Turek

Jak głosi zapis w pierwszym tomie kroniki, 39 Drużyna harcerska im. Bohaterów Września ze Szkoły Podstawowej w Mołodyczu rozpoczęła swoją działalność 15 września 1985 roku. Przyszli adepci harcerskiego rzemiosła wybrali nazwę „Komandosi”, która miała symbolizować sprawność, siłę, dyscyplinę i chęć działania na rzecz dobra w każdej sytuacji.

Jednakże o początkach harcerstwa na terenie Mołodycza możemy mówić już od roku 1954, kiedy to opiekunem harcerzy została Władysława Kojder, a następnie Zofia Drewniak. Obie panie zainicjowały wiele działań, mających na celu rozbudzenie życia kulturalnego, dostarczenie rozrywki, zabawy, humoru w zrujnowanej wsi po niedawnej tragedii wojennej. Harcerze skupieni w drużynach pod różnymi nazwami działali z małymi przerwami prowadzeni przez Marię Ciurko, Stefanię Tereszko, Helenę Klimczak, Janinę Petynie, Beatę Mikołowicz do roku 1985.