Wraz z nadejściem wiosny wędrownicy naszego hufca zaczęli prace remontowe w ogrodzie. Było ostro. W ruch poszły łopaty i siekiery. Wszyscy dawali z siebie wszystko. Co prawda obecnie nasz ogród wygląda bardziej jak pobojowisko niż tajemniczy ogród, ale poczekacie jeszcze kilka tygodni. Cierpliwi mają darmowe wejście na otwarcie Harcerskiego Ogrodu Hufca ZHP Jarosław.

ZLOT BŚP W ZAKOPANEM

Po wyczerpującym weekendzie nieco zmarznięci wróciliśmy do domów! Mieliśmy okazję stawić czoła nowym wyzwaniom i stworzyć coś z niczego (Hania). W zlotowym klimacie zaczynamy obchody BŚP!

SPONTANICZNE SPOTKANIE WĘDROWNICZE

Planszówki zawsze spoko, więc gdy padła propozycja spotkania podkarpackich wędrowników, zaraz po Harcerskim Starcie wsiedliśmy w pociąg do Rzeszowa i udaliśmy się do Królestwa Bezkresu, gdzie odbyło się spotkanie.
Na miejscu (pomijając gry) opiliśmy się herbaty i dowiedzieliśmy się nowych ploteczek prosto ze spotkania Referatów Chorągwi.
Pomijając jedną stłuczoną filiżankę wypad należy zaliczyć do udanych.

ZAPALEŃCY

Rok harcerski zaczęliśmy od szkolenia. Referat Chorągwi Podkarpackiej zorganizował warsztaty dla wędrowników Hufca Jarosław i Przeworsk. Weekend upłynął na pogłębianiu wiedzy i refleksjach na temat wędrownictwa. A wszytsko to w znakomitym towarzystwie.

Co niektórym udało się też otworzyć karty próby na naramiennik wędrowniczy.
Pozostaje tylko życzyć śmiałkom wytrwałości, a pozostałym chęci do samodoskonalenia.
Po warsztatach zapał do działania został jeszcze bardziej podsycony.

ZLOT CHORĄGWI PODKARPACKIEJ

W dniach 19-23 sierpnia w Woli Michowej odbył się Zlot Chorągwi Podkarpackiej. Spotkało się na nim ponad 400 harcerzy z całego województwa. My też tam byliśmy! Podczas zlotu mieliśmy okazję uczestniczyć w wędrówce, rozmaitych zajęciach specjalnościowych oraz twórczych, ale też poznaliśmy wędrowników z innych środowisk, nawiązaliśmy nowe kontakty oraz miło spędziliśmy czas w wędrowniczym gronie. Ostatniego wieczoru odbył się koncert Kapeli Świętego Mikołaja, na którym wszyscy wspaniale się bawili i tańczyli pod sceną.

Jednak zdecydowanie najbardziej w pamięci pozostanie nam długa i wyczerpująca wędrówka. Już nie możemy sie doczekać następnych podobnych imprez w gronie podkarpackich wędrowników.

BIWAK DMB

Biwak z okazji Dnia Myśli Braterskiej 2015 został zorganizowany przez wędrowników z naszego hufca. Pomimo niskiej temperatury, większość zajęć była prowadzona na dworze, harcerze starsi nauczyli się radzić sobie w terenie, harcerze młodsi podczas wielu biegów
sprawdzali swoją wiedzę i zdobywali nową, a zuchy przy zabawie nauczyły się wielu nowych umiejętności.
Podczas biwaku odwiedziły nas: 2 Szówska Drużyna Harcerek "Bursztyn", oraz 1 Jarosławska Drużyna Harcerek "Kasjopea".

Było nam bardzo miło :)
Z pewnością nie był to ostatni projekt organizowany przez nas, wędrowników.

Wędrownicy to grupa metodyczna skupiająca osoby w wieku 16-21 lat. Wędrownika cechuje przede wszystkim świadomość podejmowanych decyzji oraz posiadanie własnego zdania na wiele tematów. Formą aktywności wędrowniczek i wędrowników jest WYCZYN. Należą do drużyn wędrowniczych, zastępów wędrowniczych działających w ramach drużyn wielopoziomowych oraz kręgów akademickich.

Zasady pracy wędrowniczej

Wędrownicy chcą zmieniać świat na lepszy, ale wiedzą, że ulepszanie świata powinni zaczynać od samych siebie. Dlatego w swym działaniu kierują się trzema zasadami: pracy nad sobą, szukania miejsca w społeczeństwie i służby.

Praca nad sobą to ciągłe doskonalenie się – praca nad charakterem, rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy. Poszukiwanie w sobie i doskonalenie tego, co najlepsze i eliminowanie słabości.

Szukanie miejsca w społeczeństwie związane jest bardzo ściśle z wchodzeniem w dorosłość. Każdy człowiek musi dla siebie znaleźć miejsce w społeczności, w której funkcjonuje. Musi odnaleźć się w różnych rolach: dziecka, ucznia, obywatela, a później pracownika czy rodzica. Podstawowym wyzwaniem dla młodego człowieka jest odnalezienie dziedziny, w której chciałby się rozwijać i w przyszłości podjąć pracę zawodową.

Służba jest działaniem podejmowanym przez wszystkich harcerzy. Jednak wśród wędrowników odgrywa szczególną rolę. Wędrownicy uczą się podejmowania odpowiedzialnej, stałej służby. W konsekwencji mają ukształtować w sobie postawę aktywnego człowieka – potrafiącego działać bezinteresownie na rzecz swojego otoczenia (rodziny, sąsiadów, kolegów z pracy, ale też nieznajomych, których napotka na swej drodze).