Wędrownicza watra

Symbolika wędrownicza – WĘDROWNICZA WATRA
Symbolem wędrowników jest „Wędrownicza watra”. Jest to ognisko ułożone w sposób skautowy

na tzw. długie palenie.

Tworzą je trzy skrzyżowane polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie.
Polana ogniska są związane z zasadami wędrowniczej pracy: służba na rzecz społeczeństwa i organizacji;

szukanie swojego miejsca w społeczeństwie; praca nad sobą – samodoskonalenie.

Płomienie są symbolem dążenia ku doskonałości.

Najmniejszy płomień to siła ciała – dbałość o zdrowie i tężyznę fizyczną.

Średni płomień to siła rozumu – dążenie do wiedzy i rozwijanie swojego intelektu.

Największy płomień to siła ducha – kształtowanie charakteru, dążenia do prawdy i Boga.

Naramiennik wędrowniczy

Naramiennik wędrowniczy jest wyróżnikiem wędrowniczek i wędrowników oraz instruktorek i instruktorów pracujących z wędrownikami. Naramiennik wędrowniczy jest noszony na lewym pagonie munduru.

Pierwszy raz został wprowadzony oficjalnie w Organizacji Harcerzy ZHP w czerwcu 1938 r.

Jest wręczany uroczyście w gronie wędrowników przy płonącym ogniu.
Naramiennik jest noszony przez wędrowników po przebyciu próby wędrowniczej.

Jest on symbolem wejścia do grupy i wyróżnia wędrowników pośród innych grup wiekowych,

jest świadectwem pracy nad sobą i harcerskiej dojrzałości.